facebook pixel Tektaş Pırlanta Fiyatları Nasıl Belirlenir? - Ucuz Pırlanta - Ucuz Pırlanta

Tektaş Pırlanta Fiyatları Nasıl Belirlenir?Pırlantalar doğada saf şekilde yer alan elmasların işlenmesi ve belirli işlem safhalarından geçmesinden sonra son halini alan değerli taşlardır. Doğal koşulların zor şartlarına maruz kalan elmas madenlerinden yalnızca az miktarı işlenir ve kesilir.

Her bir elmas taşının kesme ve cilalama işlemi sürecinde, ortalama olarak orjinal ağırlığının yarısından fazlası kaybedilir. Kesilme ve işlenme süreçlerinde mücevher haline getirilen tektaş pırlantaların sadece ortalama olarak %’5’lik kısmı ve daha azı bir karattan daha büyük olur.

Elmas kesme işlemi ciddi bir emek isteyen ve ustalık isteyen bir iştir. Elmas kesiminin yapılabilmesi hayal gücü ve yaratıcılık da gerektirir. Sabır ve beceri işi olan bu işlemler pırlantalar üzerinde insan eliyle yapılabilen tek işlemdir. Pırlanta kesimi göz kamaştırıcı ışıltıyı, ustalığı, parlaklığı doğru bir şekilde yansıtmalıdır. Doğru orantılar ile kesilmiş olan pırlantaların yüzeyinden giren ışıklar diğer yüzeyden yansırlar.

Boyut, Kesim, İşçilik ve Emek

Pırlantaların fiyatları belirli detaylara göre değişkenlik göstermektedir. Her biri bir diğerinden farklı olan ve kendisine has özelliklere sahip olan pırlantaların boyutları ve modeli insan gözüne aynı gibi gelebilir ancak aralarında büyük fiyat farklılıkları olabilir.

Pırlantanın değeri doğada ne kadar nadir ve zor yer aldığına göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca elmasın pırlanta haline getirilmesi için harcanan emek ve işçilik detayları da tektaş pırlantaların fiyatlarını belirleyen en önemli unsurlar arasındadır.

Yüzük, kolye ve küpe gibi pek çok farklı takıyı süsleyen pırlantalar kadınların gönülden büyük bir tutku ile bağlı oldukları değerli taşlardır. Değerli taşların fiyatları yukarıdaki kriterlere göre belirlenmektedir. Günümüzde her insanın bütçesine uygun bir pırlanta bulabilmesi mümkündür. Ancak pırlanta almadan önce detaylı bir araştırma yapmanız da gerekmektedir.