facebook pixel Bir Pırlantanın Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır? - ... - Ucuz Pırlanta

Bir Pırlantanın Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır?Pırlanta diye satılan pek çok sahte pırlanta günümüzde insanlar tarafından satın alınıyor. Pırlantaların sahte olup olmadığını anlayabilmek için ise son derece dikkatli bir araştırma yapmak gerekiyor. Pırlantayı kontrol edecekseniz ve eğer uygulama imkanınız var ise kendi kendinize yapabileceğiniz birtakım ufak testler bulunuyor.

Parlaklık Testi

Yapay olan pırlantalar, gerçek pırlantalara göre her zaman daha az parlarlar. Pırlantalar yüksek bir kırılma oranına sahiptir. Bu durum içlerinden geçen ışığın keskin bir şekilde bükülmesine ve parlaklık oluşturmasına sebep olur.

Şeffaflık Testi

Pırlanta henüz yüzüğe ya da bir takıya monte edilmediyse ilk önce temiz olduğundan emin olmalısınız. Daha sonra pırlantanın sivri ucu yukarıya gelecek şekilde bir gazete üzerine koyun. Gerçek pırlantaları gazeteye koyduğunuz zaman gazetenin üzerindeki kelimeleri algılayamazsınız. Pırlantanın içerisinden baktığınız zaman kelimelerin biraz buğulu gözükmesi gerekir. Fakat bu test istisnai durumları da içerir. Bazen gerçek pırlantalar sığ kesildikleri için yazıyı okumanıza imkan tanıyabilir.

Yansıma Testi

Pırlantanın yansımaları genellikle gri tonlarında olur. Gökkuşağını andıran renkler görmeye başladıysanız düşük kaliteli ya da sahte bir pırlantaya bakıyor olma ihtimaliniz yüksektir. Ayrıca gerçek olan pırlantalar, sahte olan pırlantaların aksine bütün taraflardan yansıma yaparlar.

Yüzük Malzemesi

Gerçek pırlantalar yüksek kalitede altın ya da platin üzerine yerleştirilir. Ancak bunlardan herhangi birisini pahalı bir tektaş ya da pırlanta yüzük üzerine de sahtesini yerleştirebilmek mümkündür. Bu duruma da dikkat etmelisiniz.

Buğu Testi

Taşların yağdan ve kirden arındırılmış olduğundan emin olmalısınız. Taşa hafif bir şekilde üfledikten sonra dört saniyeden fazla buğulanma olduğunu görüyorsanız ve buğulanma kolay kolay geçmiyor ise pırlantanın sahte olabilme ihtimali son derece yüksek olacaktır.