facebook pixel Pırlantanın Bakım ve Temizliği - Ucuz Pırlanta - Ucuz Pırlanta

Pırlantanın Bakım ve TemizliğiPırlantalar çok hassas gibi görünüyor olmalarına karşın doğadaki en sağlam taşlardan biridir. Hatta öyle dayanıklıdırlar ki, sadece başka bir pırlanta kullanılarak kesilebilirler. Cilalanmaları için de yine başka bir pırlantanın kullanılması gerekiyor. Fakat bu durum asla çizilmeyecekleri anlamına gelmiyor. Bir darbe pırlantanın parçalanmasına sebebiyet veremiyor olsa dahi, çizilmesine neden olabilir.

Pırlantalar kuyumcular tarafından temizlenebiliyor ve çizikleri de giderilebiliyor. Eğer düzenli bir şekilde pırlantanızı bakım yapılması için kuyumcuya götürürseniz, parlaklığını ve berraklığını tahmin ettiğinizden de uzun süre koruyacaktır. Eğer kendiniz pırlantanızı temizlemek isterseniz bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Evde Pırlanta Temizliği Nasıl Yapılır?

1 çay kaşığı amonyak içerisine 6 çay kaşığı su ekleyin. Yumuşak olması kaydıyla bir fırça kullanabilirsiniz. Bu fırça ile pırlantayı temizleyebilirsiniz. Ancak bu işlemi yaparken sadece pırlantayı temizlemelisiniz. Fırçayı metal olan bölüme sürmemelisiniz. Çünkü çizilmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle ince bir fırça kullanmaya özen gösterin. Evde bu yöntemle pırlantanızı temizleyebilirsiniz. Fakat yine de kuyumcuya götürmeniz, pırlanta yüzüğünüzü riske atmamanız açısından daha doğru bir seçim olacaktır.

Ayrıca kuyumculardan da edinebileceğiniz mücevher temizleme solüsyonlarının da satıldığını bilmeyenler için aktaralım. Gayet cüzi bir meblağ karşılığında satın alabileceğiniz bu solüsyon ile mücevherlerinizi daha kolay ve daha hızlı bir şekilde temizleyebilirsiniz. Fakat üzerinde yazan kullanım talimatını da uygulamaya özen göstermelisiniz. Çünkü bu solüsyonlar oldukça güçlü kimyasallar içerebiliyor.